Naši doktori su osvojili prestižnu nagradu "Najdoktor" u 2024. godini!      |       Naši doktori su osvojili prestižnu nagradu "Najdoktor" u 2024. godini!

Zubni kamenac vs Plak: Razlika koju je važno razumjeti

Kroz korisne savjete koje dijelimo s vama, nastojimo vas educirati o važnosti pravilne njege zubi te vas upoznajemo s inovativnim stomatološkim rješenjima našeg centra. Postoji tema koja vas zanima? Pošaljite nam pitanja, a mi ćemo ih obraditi kroz buduće blogove. Za dodatne informacije, stojimo vam na raspolaganju putem emaila info@orto-nova.hr ili telefona +385 51 829 600.
 Postoji tema koja vas zanima? Pošaljite nam pitanja, a mi ćemo ih obraditi kroz buduće blogove. Za dodatne informacije, stojimo vam na raspolaganju putem emaila info@orto-nova.hr ili telefona +385 51 829 600.

Briga o oralnom zdravlju ključna je za prevenciju mnogih problema, a najvažniji dio toga je redovito čišćenje zuba. No, koliko god se trudili održavati higijenu, često čujemo pojmove poput „plak“ i „kamenac“. Možda ste ih već spomenuli u razgovorima sa stomatologom, ali jeste li stvarno shvatili razliku između njih?

U ovom članku pojasnit ćemo što točno predstavljaju plak i zubni kamenac, kako nastaju i zašto je važno djelovati na vrijeme kako biste izbjegli ozbiljnije probleme sa zdravljem zuba. Kada se govori o oralnoj higijeni, zubni kamenac vs plak su česta tema – ali i najčešće nerazumljiva razlika za pacijente.

Što je plak?

Plak je ljepljiva, bezbojna bakterijska naslaga koja se stalno stvara na vašim zubima. Iako se može ukloniti redovitim pranjem zuba, plak se brzo nakuplja i može izazvati različite probleme ako ga ne uklonite na vrijeme. Plak nastaje kad se hrana i bakterije koje se prirodno nalaze u vašoj usnoj šupljini spoje s izlučevinama pljuvačke.

Zašto je plak problematičan? Plak sam po sebi nije samo estetski problem; može uzrokovati razne dentalne bolesti, uključujući:

  • Karijes: Bakterije u plaku proizvode kiseline koje oštećuju caklinu vaših zuba.
  • Gingivitis: Plak može izazvati upalu desni, što dovodi do crvenila, oticanja i krvarenja pri pranju zuba.

Gingivitis: Prvi Upozoravajući Znak Problema sa Zubima

Gingivitis je prvi stadij parodontalne bolesti i označava upalu desni. Glavni uzrok njegovog nastanka je nepravilna ili nedovoljna oralna higijena. Kombinacija plaka, ostataka hrane i loše higijene stvara povoljne uvjete za razmnožavanje bakterija, što dovodi do upale desni i prvih simptoma gingivitisa.

Kada se usna šupljina ne čisti pravilno, bakterije se nakupljaju na zubima, stvarajući plak koji vremenom prelazi u kamenac.

Što je zubni kamenac?

Zubni kamenac, također poznat kao tartar, nastaje kada plak nije uklonjen na vrijeme i otvrdne zbog minerala u pljuvački. Jednom kada se plak pretvori u kamenac, više ga nije moguće ukloniti običnim četkanjem zuba – potrebna je profesionalna dentalna pomoć. Kamenac može nastati i iznad i ispod linije desni, a posebno je problematičan jer može uzrokovati ozbiljne oralne bolesti.

Zašto je zubni kamenac opasan? Osim što može izazvati nelagodu zbog svoje grube teksture, kamenac stvara idealno okruženje za daljnje nakupljanje plaka i bakterija. To može dovesti do ozbiljnih problema, uključujući:

  • Parodontitis: Ako se kamenac ne ukloni, može uzrokovati infekciju koja pogađa dublje slojeve desni i može dovesti do gubitka zuba.
  • Loš zadah: Bakterije koje se nakupljaju u kamencu mogu uzrokovati neugodan miris u ustima.
  • Krvave desni: Dugotrajni kamenac može uzrokovati upalu i krvarenje desni, što može biti znak početnog stadija bolesti desni.

Kako prepoznati zubni kamenac i plak kod kuće?

Plak se teško vidi jer je bezbojan, ali često se osjeća kao ljepljivi sloj na zubima. Zubni kamenac, s druge strane, je žućkasto-sivkasta naslaga koja je tvrda i vidljiva, osobito uz liniju desni. Ako osjećate hrapavost, krvarenje desni ili imate zadah, vjerojatno imate problem s nakupljanjem plaka ili kamenca.

Kako spriječiti stvaranje zubnog kamenca?

Najbolji način je redovita i pravilna oralna higijena: četkajte zube najmanje dvaput dnevno, koristite zubni konac i interdentalne četkice. Preporučuje se i profesionalno čišćenje zubnog kamenca svakih 6 mjeseci.

Kako nastaje parodontoza?

Gingivitis je prvi znak koji signalizira da nešto nije u redu s vašim oralnim zdravljem. Simptomi su obično blagi i često ne izazivaju bol, pa mnogi ljudi ne reagiraju na vrijeme. Međutim, ako se zanemari, ovaj početni stadij može se razviti u ozbiljniju bolest – parodontozu. Kada gingivitis pređe u parodontozu, simptomi postaju puno očigledniji i često bolni. Zubi mogu početi odmicati od zubnog mesa, stvarajući parodontne džepove, gdje se nakupljaju bakterije koje pogoršavaju upalu.

Dok je liječenje gingivitisa uglavnom površinsko, kod parodontoze je potrebno detaljno čišćenje ispod površine zubnog mesa, uz dodatne postupke smanjenja upale. Ako se zanemari još i tada, upala može zahvatiti dublje slojeve, a u nekim slučajevima čak uzrokovati nepovratno oštećenje zubnih korijena i kosti.

Ilustracija razlike između zubnog kamenca i plaka – dentalna higijena

Što ako ne reagirate na vrijeme?

Nažalost, slučajevi koji su došli do napredne parodontoze često zahtijevaju puno intenzivnije liječenje, uključujući kirurške zahvate poput kiretaže ili regeneracije tkiva. U teškim slučajevima, ne samo da se gubi funkcionalnost zuba, već može doći i do gubitka kosti, što dovodi do potrebe za fiksnim mostovima ili implantatima. Ove intervencije nisu samo dugotrajnije i skuplje, već mogu uključivati i estetske probleme s kojima je puno teže nositi se nego s početnim stadijem bolesti.

Ako još uvijek niste sigurni u razliku zubni kamenac vs plak, najbolje je da se konzultirate s našim stručnjacima. Nemojte čekati da bolest uzme maha – redovito održavanje oralne higijene i redoviti posjeti stomatologu ključ su očuvanja vaših zuba i zdravlja.

Ako niste sigurni trebate li posjetiti zubara, rezervirajte telefonske konzultacije s našim doktorima. Ako želite izbjeći daljnje neugodnosti, jednostavno rezervirajte svoj termin danas i riješite problem na vrijeme.

Najčešća pitanja – Zubni kamenac vs Plak

Koja je razlika između zubnog kamenca i plaka?

Plak je mekana, ljepljiva naslaga bakterija koja se može ukloniti četkanjem. Zubni kamenac nastaje kada se plak stvrdne zbog minerala iz sline i može se ukloniti samo profesionalnim čišćenjem.

Može li se zubni kamenac ukloniti kod kuće?

Ne. Jednom kada se plak pretvori u kamenac, ne može se ukloniti običnim pranjem zuba. Potrebna je profesionalna intervencija stomatologa.

Kako spriječiti nastanak zubnog kamenca?

Redovito i pravilno četkajte zube, koristite zubni konac i posjećujte stomatologa svakih 6 mjeseci na profesionalno čišćenje.

Jesu li plak i kamenac uzrok lošeg daha?

Da. Bakterije iz plaka i kamenca često uzrokuju neugodan zadah, osobito ako se ne uklanjaju redovito.

Posljednje objave

Briga o oralnom zdravlju ključna je za prevenciju mnogih problema, a najvažniji dio toga je redovito...
Jeste li nedavno osjetili oštru bol pri ispijanju vruće kave, grickanju sladoleda, uživanju u slatki...
Najbolji zubar Rijeka – Kako odabrati najboljeg zubara? Najbolji zubar Rijeka – ako je to ono što tr...
Tijekom cijele godine obilježavamo 15. rođendan, te svakog 15. u mjesecu otkrivamo nove akcije i pog...
Full Mouth Disinfection (FMD): Tretman za zdrave desni i blistav osmijeh u Orto Novi Briga o zdravlj...
Sanjate o savršenom osmijehu, ali ne znate odakle početi? U Orto Novi razumijemo vaše želje i potreb...
Nastavite čitati ako želite saznati što se dogodi ako ne provodimo pravilnu redovitu oralnu higijenu...
Ako vam kažemo da samo ispravnim četkanjem zubi možete izbjeći čak 70% najčešćih bolesti biste li se...
Koliko često mijenjati četkicu za zube? Jedna prosječna četkica za zube može sadržavati preko 10 mil...
Mnogi pacijenti pri dolasku u naš Centar postavljaju pitanje da li je panoramski snimak štetan za zd...

Ostanite informirani s Orto Novom

Zainteresirani ste za najnovije informacije u stomatologiji i naše ekskluzivne ponude? Prijavite se na naš newsletter i očuvajte zdravlje vašeg osmijeha.