Rijetki su oni koji barem jednom u životu nisu imali karijes na zubu. Saznajte koji faktori i čimbenici utječu na nastanak karijesa.
Možda ste već imali karijes, no jeste li znali u kojem je točno trenutku nastao? Uvijek su nas upozoravali kako ne treba jesti slatkiše, no jesu li slatkiši zaista glavni krivci? Zašto netko ima karijes, a netko ga nikada u životu nije imao?
Karijes spada u jednu od najčešćih bolesti zuba današnjice. Rijetki su oni koji barem jednom u životu nisu imali karijes na zubu. Ova bolest zuba česta je i kod djece i kod odraslih, a uzrokuju je brojni faktori i čimbenici. Sve počinje od naše prehrane, redovitosti provođenja oralne higijene i posjete stomatologu, koje ako zanemarimo, mogu dovesti do stvaranja ove neugodne pojave na zubima.
Proces nastanka karijesa
Prilikom svakodnevnog unosa hrane, bakterije zajedno sa slinom akumuliraju čestice hrane na površini zuba u obliku nakupine koja se zove plak. Nastanak karijesa uvjetuje slatka i ljepljiva hrana, koja u interakciji s bakterijama u ustima reagira u obliku proizvodnje kiseline koja napada caklinu (vanjsku površnu zuba). Kiselina koja nastaje, u doticaju sa zubom, postepeno uništava plak i zubnu caklinu stvarajući dugoročno karijes koji uzrokuje propadanje vaših zubi.
Karijes napada zubnu caklinu, a ako se ne ukloni u samom početku, počinje uništavati i unutrašnjost zuba i dolazi do dentina kojeg postepeno oštećuje, nakon čega nastavlja dalje.
Pravovremenost uklanjanja karijesa je iznimno bitna i može spriječiti ozbiljnija oštećenja zuba uzrokovanog karijesom kao što su: propadanje živca i korijena zuba. Što prije se ukloni, prije će se zaustaviti njegovo širenje prema dubljim slojevima zuba.
Od malih nogu nas uče da ne smijemo jesti previše slatkiša jer da je to loše za naše zube, no to nisu jedine namirnice koje uvjetuju nastanak karijesa. Pojedini ugljikohidrati se prilikom njihovog probavljanja razgrađuju u jednostavne šećere u ustima koji sudjeluju u stvaranju štetne kiseline za zube. Tu spada slatka hrana kao što su kolači i sokovi te pereci, krekeri, čips, žitarice i banane.
Kako ćete znati da imate karijes?
Najčešći simptomi koji upućuju na mogućnost karijesa su jača osjetljivost zubi na toplo i hladno kao i na slatku hranu. No, pri početku njegova nastajanja pacijent nema nikakve osjetne simptome.
Prevencija ove bolesti zuba uključuje provođenje svakodnevne oralne higijene, koja podrazumijeva pravilno četkanje zubi zubnom pastom, odgovarajućom četkicom za zube i korištenje konca za zube ili interdentalne četkice koje omogućuju uklanjanje nakupljenih čestica hrane između zubi. Naravno tu spada i redovit posjet Vašem stomatologu.
Karijes može izliječiti samo Vaš stomatolog koji će ukloniti propali dio zuba i izliječiti ga zubnim ispunom poznatijim pod nazivom plomba. Za bol ne morate brinuti, anestezija koja se daje prilikom provođenja ovog postupka uklanja Vašu nelagodu i omogućuje Vam opuštanje u našoj zubarskoj stolici!