Mnogi pacijenti pri dolasku u naš Centar postavljaju pitanje da li je panoramski snimak štetan za zdravlje. Nerijetko se dogodi da pacijenti ne žele slikati panoramsku snimku čeljusti zbog straha od zračenja. Uvjeravamo vas da nemate razloga za brigu. Zubni rendgenski snimci imaju 79 puta manje zračenja od cjelokupnog godišnjeg pozadinskog zračenja iz prirode.
Kolika je uopće razina zračenja u svakodnevnom životu?
U prosjeku, izloženost zračenju svim prirodnim izvorima iznosi oko 2400 µSv (mikrosievert) godišnje – iako ta brojka može varirati ovisno o zemljopisnom položaju na kojem se nalazite, kao i vanjskim utjecajima.
Usporedbe radi prikazati ćemo vam koliko uopće zračenja ima u stomatološkim dijagnostičkim postupcima:
- RVG snimanje 1–8 μSv;
- Panoramski snimak 4-30 μSv;
- CBCT snimak 50 μSv
Koje zrake se koriste u stomatološkoj dijagnostici?
U stomatološkoj dijagnostici koriste se Gama zrake. One imaju specifičnost da mogu proći kroz ljudsko tijelo, a isto tako, mogu se zaustaviti debelim zidovima betona ili olova.
Digitalni panoramski snimak – temelj svakog stomatološkog tretmana
U Centru dentalne medicine Orto Nova pri postavljanju bilo kakve dijagnoze koristimo se panoramskom snimkom pacijenata. Bez njega se ne bi trebalo kretati ni u kakve zahvate. Upravo nam panoramski snimak otkriva sve bolesti zuba i okolnih struktura kao i ono što se krije u kosti te je nemoguće vidjeti golim okom.
Pomoću njega možemo vidjeti sve patološke procese oko korijena zuba, karijes na zubima i stanje kosti te pomoću njega možemo planirati implantološke i kirurške zahvate.
Naglašavamo da je za bilo kakav kirurški zahvat uz panoramski snimak potreban i CT.
Vrhunski dijagnostički uređaj
Centar dentalne medicine Orto Nova nudi usluge najmodernijeg digitalnog dentalnog rendgena.
Koristimo Planmeca ProMax 3D Mid sustav koji pripada posljednjoj generaciji dijagnostičkih uređaja koji se odlikuju velikom preciznošću niskom dozom zračenja.
ProMax 3D Mid sustav može proizvesti najzahtjevnije vrste digitalnih RTG dijagnostičkih snimanja. Dijagnostika obuhvaća čak 12 vrsta snimanja te strogo poštuje pravila zaštite, uključujući zaštitu cijelog tijela, spolnog sustava i štitnjače.
Digitalne snimke se odmah vjerno prikazuju na zaslonu monitora. Njima se softverski manipulira radi što preciznije analize: povećavanje pojedinih detalja, dodavanje kontrasta i mijenjanje presjeka. Omogućena je izravna digitalna pohrana i slanje slike u elektronskom obliku. Najbitnija prednost digitalne tehnike snimanja je ipak ona zdravstvena: digitalnom tehnologijom snimanja višestruko su smanjenje doze zračenja pacijenta, čak i do 90% (znanstveno dokazani prosjek je 77%).