Povjerenje između doktora i pacijenata, anestezija i bezbolan zahvat samo su jedni od ključnih čimbenika kako prebroditi dentalnu fobiju.
Jeste li znali da gotovo 30% odrasle populacije ima neki oblik dentalne uznemirenosti, a njih 10% ima dentalnu fobiju?
Strah je urođena, genetski programirana reakcija na prijeteći ili bolni podražaj, a izražavanje straha nije naučeno. U dentalnoj medicini se očituje kao dentalna fobija, dentalna anksioznost ili dentalni strah.
Dentalni strah se temelji na prethodno doživljenim iskustvima koja su stvorila traumu kod osobe, a dentalna anksioznost je najblaži oblik straha koji se pojavljuje kod odlaska na nepoznati zahvat.
Anksioznost, kao i dentalni strah, se može potpuno izbjeći ili barem umanjiti kroz stručan i profesionalni pristup doktora dentalne medicine i educiranjem pacijenta o svakom koraku terapije. Dentalna fobija je najintezivniji oblik straha koji se može javiti kod odraslih i kod djece. Osobe koje imaju dentalnu fobiju izbjegavat će posjet stomatologu sve do trenutka kada bol bude nepodnošljiva, što je u večini slučajeva prekasno.
Dentalna fobija se može prepoznati kroz simptome poput pojačanog znojenja, drhtavice, blijedog lica i ubrzano kucanje srca.
Posjet doktoru dentalne medicine treba biti ugodno iskustvo u sigurnoj okolini te je bitno da se svakom pacijentu pristupa individualno. Komunikacija između doktora i pacijenta vrlo je bitna, kako vi se pacijent na vrijeme upoznao i educirao o svim koracima u terapiji te kako bi se samim time umanjio strah, anksioznost i/ili fobija.
Što je lokalna anestezija, a što svjesna sedacija?
Anestezija je medicinski način kojim se pacijentima otklanja osjećaj boli, zbog čega se pacijenti osjećaju “sigurnije i mirnije“. U Centru dentalne medicine Orto Nova koristimo lokalnu anesteziju i kombinaciju lokalne anestezije s dentalnom sedacijom, tzv. “svjesnu ili proceduralnu sedaciju“.
Lokalna anestezija stvara stanje privremene neosjetljivosti na bol na način da se privremeno blokiraju živci unutar usne šupljine. Kod svjesne sedacije je svijest održana, a bez kardio respiratorne depresije i/ili opstrukcije dišnog puta.
Doktor dentalne medicine može propisati postupak svjesne sedacije kada se radi o uznemirenom ili prestrašenom pacijentu koji bi inače izbjegao moguće neophodan postupak. Osim navedenog, sedacija će osigurati pacijentu da inače neugodan zahvat doživi bez stresa i opće anestezije.
Dentalna sedacija pomaže pacijentu u relaksaciji tijekom dentalnih postupaka. Strah od zahvata može se odnositi na sve; od invazivnih postupaka do jednostavnog čišćenja zuba, stoga je mogućnost sedacije mnogim pacijentima zanimljiva.
Za vrijeme oporavka, pacijenti ne bi smjeli voziti ili upravljati bilo kakvim strojevima. Nije preporučeno korištenje električnih aparata, vožnja bicikle, konzumacija alkohola i briga o drugim osobama ili djeci. Savjetuje se izbjegavati izvršavanje zahtjevnih zadataka, donošenje važnih odluka, preuzimanje odgovornosti ili potpisivanje važnih dokumenata.
U Centru dentalne medicine Orto Nova brinemo se o pacijentu kroz cijelo vrijeme terapije. Za sve dentalne zahvate koji uključuju dentalnu sedaciju brigu vodi dr. Mladen Horvat, specijalist anesteziologije i reanimacije. Odluku o izboru anestezije donosi pacijent u dogovoru s doktorom.
Mladen Horvat
dr.med., specijalist anesteziologije i reanimacije