Vjerujemo da je anestezija najbolji prijatelj svih onih koji se boje popravaka zubi. Sigurno je većina vas već i isprobala onu “injekciju” – lokalnu anesteziju, koja učini zub neosjetljivim na bol, no znate li koje su još mogućnosti anestezije u našem dentalnom centru? Krenimo redom… što je zapravo anestezija
Što je anestezija?
Anestezija je stanje privremene neosjetljivosti na bol – u dentalnoj medicini ju koristimo kako bismo privremeno blokirali živce i time spriječili osjećaj boli unutar dentalne šupljine za vrijeme zahvata.
Pacijenti često smatraju kako je anestezija samo jedan, univerzalni lijek koji se primjenjuje u svakoj situaciji kada je potrebno privremeno otkloniti osjećaj boli. Zapravo, riječ je o nekoliko različitih lijekova dostupnih kako bi se omogućio opušteniji i lagodniji posjet doktoru dentalne medicine. Neki su lijekovi zaduženi za kontrolu osjećaja boli, neki vam pomažu da se osjećate opuštenije dok vas drugi dovode u stanje slično “dubokom snu”, najčešće korištenom pri većim dentalnim zahvatima. Anestezija pomaže kako pacijentima tako i doktorima dentalne medicine – samim pacijentima jer otklanja osjećaj boli, a doktorima garantira da će pacijent ostati miran tijekom cijelog zahvata.
Koje vrste anestezije koristimo u našem centru?
U Ortoo Novi koristimo lokalnu anesteziju i kombinaciju lokalne anestezije s dentalnom sedacijom, koja se još naziva i svjesnom sedacijom (conscious sedation) jer je pacijent relaksiran, u kontaktu i poslije zahvata parcijalno anestetičan.
Lokalna anestezija koristi lokalni anestetik u točno određenom dijelu usne šupljine kako bi spriječila bol tijekom dentalnog zahvata. Lokalni anestetik privremeno blokira živce koji su zaduženi za prijenos boli. Upotreba lokalne anestezije u dentalnoj medicini vrlo je široka – koristi se u najrazličitijim zahvatima poput liječenja karijesa ili bolesti desni.
Dentalna sedacija koristi intravenske lijekove (umjerena sedacija) ili plinove (minimalna sedacija) koji pojedinačno daju dojam da je vrijeme brzo prošlo kao da je postupak prespavan.
Koje će se sredstvo primijeniti ovisi o vrsti dentalnog postupka. Monitoring tlaka, pulsa i saturacije krvi kisikom je obavezni dio tehnike.
Ona predstavlja prvi izbor za pacijente koji žele biti nesvjesni zahvata i nelagode koju inače osjećaju.
Kako mogu saznati jesam li pogodan kandidat za neki oblik anestezije?
Ako nemaju neku vrstu alergije na anestetik, svi pacijenti mogu primiti anesteziju, uključujući trudnice, osobe starije životne dobi te djecu. Anestezija nije univerzalna i uvijek ju prilagođavamo pacijentu – u potpunosti je prilagođena zdravstvenom stanju osobe koja ju prima. Trudnice ne bi trebale izbjegavati odlazak doktoru dentalne medicine jer anestezija koju prime tijekom zahvata ne dolazi do ploda. Anestezija se kod naših najmlađih pacijenata koristi kako bi se ublažila bol, otklonio strah i omogućilo doktorima dentalne medicine da što sigurnije dovrše zahvat.
Da li je anestezija sigurna?
Doktori dentalne medicine diljem svijeta svakodnevno sigurno koriste gore navedene tehnike kako bi otklonili osjećaj nelagode i straha u pacijentima. Ipak, uzimanje bilo kakvog lijeka uključuje određenu dozu rizika. U pravilu su ozbiljne komplikacije veoma rijetke, čak i kod pacijenata narušenog zdravstvenog stanja.
Tko nadgleda pacijenta tijekom dentalne sedacije?
Budući da nam je sigurnosti pacijenta na prvom mjestu, za sve dentalne zahvate koji uključuju dentalnu sedaciju se brine dr. Mladen Horvat, specijalist anesteziologije i reanimacije. Isto tako, dr. Horvat na kraju zahvata procjenjuje da li je pacijent potpuno budan i jesu li vitalne funkcije stabilne.
Koju vrstu anestezije ćete odabrati ovisi potpuno o vama. U dogovoru s našim doktorima dentalne medicine izrađujemo individualni plan za svakog pacijenta, uzimajući u obzir kako cjelokupno zdravstveno stanje pacijenta, vrstu potrebnog zahvata, tako i same želje naših pacijenata.
Za sve dodatne informacije, slobodno nas nazovite na +385 51 829 600 ili pošaljite email na info@orto-nova.hr.