Pravilno i svakodnevno provođenje oralne higijene imperativ je postizanja zdravlja naših zubi i cijele oralne šupljine i iznimno je važna za sve osobe, a posebno za osobe koje nose aparatić za zube. Za vrijeme trajanja ortodontske terapije potrebno je posvetiti dodatnu pažnju oralnoj higijeni kroz pravilno i detaljno četkanje cijele površine zubi i područja ispod aparatića za zube, kako bi nakon skidanja aparatića imali ne samo prekrasno ravne već i prirodno bijele zube.
Osnove provođenja oralne higijene zubi jednake su u oba slučaja, uz par iznimaka kod aparatića za zube. U nastavku smo za vas pripremili nekoliko korisnih savjeta koji će vam olakšati i otkloniti sve nedoumice vezane za prehranu i higijenu koja je preporučljiva kod aparatića za zube i koji će vam osigurati postizanje cjelovite ljepote osmijeha nakon završetka ortodontske terapije.
Kako postići zdrave zube i desni uz nošenje aparatića za zube?
Svakodnevnom prehranom na našim zubima s vremenom nastaje sloj plaka koji se uklanja pravilnim četkanjem zubi nekoliko puta na dan. Aparatić za zube ispod bravica i žičica često može “sakriti” određene nakupine plaka koje je potrebno ukloniti pravovremeno kako bi se izbjegli dentalni problemi poput karijesa, oticanja desni, lošeg zadaha i stvaranja trajnih mrlja na zubima.
Četkanje zuba
Četkanje zubi kada imate aparatić nije toliko različit od uobičajenog četkanja. Ako je moguće poželjno je četkati zube ili isprati usta vodom nakon svakog jela ili minimalno 3 puta na dan. Možete koristiti mekanu četkicu za zube ili električnu zubnu četkicu s kojima je potrebno pažljivo i detaljno četkati zube minimalno dvije minute s posebnim naglaskom na površinu zuba oko bravica i ispod žice. Zamijenite svoju četkicu svakih 6 tjedana ili prije, ovisno o njenoj oštećenosti.
Vaš stomatolog može vam propisati fluoridnu pastu za zube koja će pružiti dodatnu zaštitu u borbi protiv karijesa i ojačati zubnu caklinu. Ako vaš aparatić nakon četkanja izgleda čist i sjajan, znači da ste učinili dobar posao 🙂
Čišćenje interdentalnih prostora
Čišćenje zubnim koncem može se činiti nešto kompliciranijim postupkom u slučaju aparatića za zube, no iznimno je važno njegovo provođenje. Postupak je znatno olakšan s različitim dostupnim verzijama konca za zube ili interdentalnim četkicama, prilagođenim upravo ortodontskim aparatićima i lakšem zaobilaženju žica i bravica.
Nepoželjne prehrambene namirnice
Za vrijeme ortodontske terapije bitno je osvijestiti štetnost konzumiranja pojedinih namirnica koje mogu dovesti do popuštanja, savijanja i prelamanja aparatića za zube. Stoga je preporučljivo izbjegavati tvrdu, ljepljivu i slatku hranu poput kukuruza, oraha, grickalica i sličnih namirnica. Led i žvakaće gume također mogu uzrokovati određene probleme. Također, poželjno je izbjegavati trganje hrane, posebno tvrde te je preporuka svu hranu prelomiti ili prerezati na komadiće i manje zalogaje i tek onda ju prožvakati zubima.
Zdrava hrana
Jako kisele namirnice mogu dovesti do oštećenja zubne cakline tijekom vremena, zbog čega je preporučljivo konzumirati namirnice niže kiselosti kao što su zobeno brašno, smeđa riža, piletina banane, dinje, jabuke, breskve i većina povrća.
Sljedeći savjete naših iskusnih ortodonta i redovnim posjetama našeg dentalnog centra, uz zdravlje zubi i oralne šupljine, omogućit ćete si i udobnost nošenja aparatića za zube za vrijeme trajanja cijele terapije, te ravne i bijele zube nakon terapije!